15. ročník

Jubilejný 15. ročník odovzdávania Cien Nadácie Tatra banky spoznal svojich víťazov. Vy ste prví, ktorí sa dozvedia mená najlepších umelcov na Slovensku za predchádzajúci rok.

Na prestížnom podujatí boli umelcom odovzdané ceny v piatich kategóriách – Audiovizuálna tvorba, film a TV, Divadlo, Hudba, Literatúra a Výtvarné umenie. Cieľom Nadácie Tatra banky je takto oceniť osobnosti slovenskej kultúry a poskytnúť im priestor pre vznik ďalších jedinečných umeleckých diel.

Odborná porota určila mená víťazov, ktorí si okrem finančnej odmeny odniesli aj symbol pocty – bronzovú soška Múzy od slovenského sochára a výtvarníka Daniela Brunovského vytvorenú pre túto príležitosť.

Predstavujeme vám umelcov a dielo, za ktoré Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v roku 2010 získali:

Audiovizuálna tvorba, film, TV:

Martin Huba
za herecký výkon vo filmoch Kawasakiho růže, Tri sezóny v pekle

Kawasakiho růže – Stredobodom príbehu Kawasakiho růže je renomovaný psychiater (Martin Huba), morálna autorita, ktorá má pri príležitosti výročia založenia republiky získať významné štátne ocenenie. Tento pripravovaný slávnostný akt sa stane katalyzátorom udalostí, ktorý vyplaví na povrch staré hriechy, ktoré môžu psychiatrovi narobiť veľké problémy.
Zdroj: Filmpro.sk

Tri sezóny v pekle – Píše sa rok 1947. Vojna je už minulosťou, ľudia si vychutnávajú slobodu. Ivan Heinz má devätnásť. Píše provokatívne básne, ktorých protesty vykrikuje v lesnej samote aj umeleckých salónoch. Príťažlivý provokatér uteká z domu. Nemieni už počúvať výčitky otca /Ivanov otec v hereckej postave Martin Huba/, starého dôstojníka, čo mu vôbec nerozumie. Doma sa cíti v bohémskej spoločnosti velebiacej erotiku, surrealizmus a voľnosť. Očarí ho Jana, nezávislá žena, ktorá si vychutnáva život aj sex. A rozhodne sa to naučiť aj rebelujúceho básnika. Za múrmi hniezdočka lásky však dupú dejiny okovanými čižmami ľudových milicionárov. Červená moc zatýka (a zabíja) všetkých, čo sa jej nehodia do karát. A kruto sa pohrá sa so snom zaľúbencov o úteku do Paríža.
Zdroj: pravda.sk

Divadlo:

Jana Oľhová
za stvárnenie postavy Arsinoe v hre Mizantrop

Mizantrop je hra o pokrytectve v spoločnosti je aktuálna v každej dobe. Inscenácia sa však pokúsi o aktualizáciu, a to v zmysle hľadania odpovede na otázku, kto je Mizantropom v súčasnosti, resp. kto by ním v dnešnej dobe mohol byť.
Zdroj: SND.sk

Hudba:

Šina a Daniel Salontay
za album Longital: Long Live!

Longital vznikol v roku 2004 v Bratislave zo známej, no personálne premenlivej skupiny Dlhé Diely. Pesničkári a výborní muzikanti Daniel Salontay a Shina, vďaka ktorým sa slovenská hudba dostala až pod kožu zahraničného publika.
Zdroj: Zivot.lesk.cas.sk

Literatúra:

Ľubomír Feldek
za preklad Shakespearových diel – Hamlet, Romeo a Júlia, Othello

Naveky najsmutnejší! Taký je ten príbeh Romea a Júlie. Aj tieto verše najväčšieho básnika divadla neboli vytvorené len pre javisko, ale sú nádherným čitateľským zážitkom.

Tri najznámejšie Shakespearove tragédie – Hamlet, Romeo a Júlia, Othello – vychádzajú v darčekovom vydaní v preklade Ľubomíra Feldeka a s ilustráciami Petra Uchnára.
Zdroj: martinus.sk

Výtvarné umenie:

Daniel Fischer
za výstavu 8 statočných – vynáranie, Dom umenia, Bratislava
8 statočných – vynáranie

Výstava v Dome umenia bola súčasťou autorovej jubilujúcej retrospektívy. Fischer ako excelentný konceptualista vytvoril v centrálnej sále kompozíciu, akú tento priestor asi ešte nezažil. Osem stĺpov so zrkadliacimi sa portrétmi ovládlo priestor a vyslalo svetu posolstvo o odvahe ľudí, ktorí si sadli na Červené námestie a protestovali proti obsadeniu Československa. Toto zabudnuté gesto sa stalo výzvou súčasnosti. Daniel Fischer je ako vždy perfektný. Ovláda techniku maľby, inovuje techniku cylindrickej anamorfózy a dáva svojmu dielu myšlienku a odkaz.
Zdroj: www.archinet.sk

Krátke video zo slávnostného udeľovania Cien Nadácie Tatra banky za umenie

Neprehliadnite aj:
1. VIDEO: Pozrite si slávnostné nominačné videá už teraz
Divadlo:
http://www.youtube.com/premiovabanka#p/u/6/jg1ID_nIWE8
Hudba:
http://www.youtube.com/premiovabanka#p/u/7/_ztNhSsVEMM
Vytvarne umenie:
http://www.youtube.com/premiovabanka#p/u/8/Sy_Wrvl13P8
Literatura:
http://www.youtube.com/premiovabanka#p/u/9/pQqEGnENaD0
Audiovizuálna tvorba, film, tv
http://www.youtube.com/premiovabanka#p/u/10/A0g6IoTO1cE

2. V tento večer boli odovzdané aj špeciálne ceny Mladý tvorca. Spoznajte ich nositeľov.

3. Pozrite si fotografie všetkých nominovaných:
Nominovaní na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2010