Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

Nadácia Tatra banky do tohto roka ocenila už 98 etablovaných umelcov a 59 začínajúcich tvorcov.
Šaty pre moderátorku večera pripravilo už 9 mladých módnych dizajnérov.

Cieľom nadácie je takýmto spôsobom odmeniť osobnosti za konkrétny umelecký počin v danom roku, a to v 6 kategóriách: film, divadlo, výtvarné umenie, dizajn, hudba a literatúra. Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená z držiteľov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v uplynulých rokoch. Víťazov následne vyberá odborná porota. Členmi poroty pre rok 2019 boli: Igor Vida, Eva Borušovičová, Wanda Adamík Hrycová, Táňa Pauhofová, Sláva Daubnerová, Peter Michalica, Michal Novinski, Viliam Klimáček, Miroslava Vallová, Erik Šille, Jana Geržová, crafting plastics! studio a Pavol Bálik.

Cenou, ako aj symbolom pocty je bronzová soška Múzy udelená v kategórii hlavná cena a plaketa udelená držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny špeciálne pre túto príležitosť vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský. Ocenení zároveň získavajú aj finančnú odmenu.

V roku 2020 sa bude konať už 25. ročník tohto prestížneho ocenenia.

Oficiálne výsledky 2019

V piatok 29. novembra 2019 boli v novej budove Slovenského národného divadla vyhlásení laureáti 24. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Sošku Múzy si v hlavnej cene odniesli Janoska Ensemble, Pavel Choma s Martinom Kubinom a kolektív, Koloman Kertész Bagala, Juraj Šlauka, Alexander Bárta a Mira Keratová.

Porota rozhodla o udelení cien už v októbri 2019. Špeciálnu cenu pre mladých tvorcov do 35 rokov získali Barbora Berezňáková, Monika Potokárová (in memoriam), Rudo Danihel (Čavalenky), Katarína Vargová a kolektív, Andreás Cséfalvay a autori Čiernych dier – Michal Tornyai, Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák, Daniela Olejníková.

LAUREÁTI CENY NADÁCIE TATRA BANKY ZA UMENIE 2019 V KATEGÓRII HLAVNÁ CENA

AUDIOVIZUÁLNA TVORBA, FILM, TV A ROZHLAS

JURO ŠLAUKA za réžiu filmu Punk je hned!

Juro Šlauka vyštudoval scánaristiku na VŠMU. Vo svojej doterajšej tvorbe spolupracoval s Mirom Remom a podieľal sa na scenároch k dokumentárnym filmom Cooltúra (2016), Vrbovský veter (2015), Comeback (2014). Celovečerný film Punk je hned! je jeho režisérskym debutom. Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, rozpráva príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kwička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojím impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád. Autor v snímke preplieta žánre dokumentu a drámy, až ich prakticky nejde od seba rozoznať. Pridáva k tomu však aj čosi rýdzo svoje – surovú živelnosť a autenticitu, ktorá v domácej kinematografii stále nie je vôbec bežná. Výsledkom je skutočne punkový polodokument s hraným dramatickým motívom lúpeže a vraždy.


DIVADLO

ALEXANDER BÁRTA za herecký výkon postavy kurátora Fabricea v inscenácii Štvorec, Činohra SND

V múzeu moderného umenia pripravujú novú provokatívnu konceptuálnu výstavu. Jej hlavnou témou je štvorec s rozmermi 4 x 4 metre, ktorý predstavuje slobodnú zónu, kde sú si ľudia rovní. Kurátorom výstavy je Fabrice, úspešný a príťažlivý muž, ktorý je zároveň aj hlavným kurátorom múzea. Je hlavným hrdinom švédskeho filmu Štvorec, ktorý v roku 2017 získal Zlatú palmu v Cannes, a teraz už aj inscenácie, ktorú v dramatickej predlohe vo svetovej premiére prinieslo Slovenské národné divadlo. Na začiatku pred divákom stojí dobre zabezpečený, sebavedomý, šarmantný, liberálne zmýšľajúci intelektuál. Jedno zlé rozhodnutie stačí, aby na seba spustil lavínu udalostí, ktoré ho položia na kolená. Na konci sa tak stáva obyčajným bezradným mužom, ustarosteným otcom a človekom bez práce. Nositeľom príbehu je Alexander Bárta, vo svojom výkone presvedčivý, charizmatický a pre postavu v prirodzených intenciách škáluje premenu osobnosti, čím sa jeho výkon stáva centrom diania i hereckého kolektívu.


DIZAJN

PAVEL CHOMA, MARTIN KUBINA A KOLEKTÍV za koncepciu stánku Bratislavy na knižnom veľtrhu Salon du Livre 2019, Paríž

Bratislava sa ako pozvané mesto stala na jar minulého roka (marec 2018) súčasťou prestížneho podujatia Livre Paris 2019. Slovenská literatúra sebavedome obstála v silnej medzinárodnej konkurencii aj vďaka koncepcii priestoru, v ktorom bola prezentovaná. Diagonálne police ho pretínali a rozdeľovali na dva samostatné celky: predajnú časť a časť venovanú diskusiám. Nad týmto riešením dominovala veľká LED obrazovka pripomínajúca tvarom ležatú osmičku (nekonečno), s animáciou autoriek zo štúdia Ové Pictures – Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej.

Priestorovému konceptu slovenského stánku sa podarilo tlmočiť jasný signál, že slovenský dizajn si netreba apriori spájať iba s čipkou či ľudovými motívmi a že preložená slovenská literatúra má potenciál byť vo svetovom kontexte odprezentovaná nadčasovo a v rámci medzinárodných (nad)štandardov.


HUDBA

JANOSKA ENSEMBLE za album Revolution (vydavateľstvo Deursche Grammophon/Universal Music)

Medzinárodne uznávaný Janoska Ensemble je rodinným projektom virtuóznych bratov Jánoškovcov a ich švagra Júliusa Darvasa. Členovia ansámbla pochádzajú z Bratislavy a dnes žijú vo Viedni. Zoskupenie má na konte stovky koncertov odohraných v Európe, Amerike a Ázii. Ich herný štýl je nezameniteľnou fúziou klasickej hudby s džezom, popom, filmovou hudbou či world music. Je natoľko nezameniteľný, že ho v zahraničí poznajú pod termínom Janoska Style.

Ich druhý album Revolution, ktorý je poctou legendárnej britskej skupine The Beatles, sa nahrával vo viedenskom Konzerthause a v slávnych Abbey Road Studios v Londýne a popri klasických skladbách (Mozart, Kreisler, Bach, Wieniawski a Čajkovskij) sa na ňom nachádzajú aj úpravy najznámejších „beatlesoviek“.


VÝTVARNÉ UMENIE

MIRA KERATOVÁ za kurátorstvo kolektívnej výstavy United We Stand/Divided We Fall – Michal Moravčík, Stredoslovenská galéria, BB a Nová synagóga, Žilina

Výstava MICHALA MORAVČÍKA súčasne prebiehala v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici (časť UNITED WE STAND) a v Novej synagóge Žilina (časť DIVIDED WE FALL). Išlo o retrospektívny formát výstavy in memoriam s cieľom predstaviť prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto dôležitého slovenského umelca strednej generácie. Výstava priniesla nielen sumár jeho diel, ale fungovala aj ako komplexný pohľad do jeho života, ktorý bol tesne spätý s umeleckou tvorbou.

Spôsob inštalácie, detailný archív a spolupráca blízkych priateľov, ktorí sa podieľali na výstave, ešte posilnili tento efekt. Monografický rámec bol do istej miery poňatý autorsky kolektívne, s čím korešpondovali aj názvy oboch častí pomenované podľa Moravčíkovho diela (By Uniting We Stand, By Dividing We Fall z roku 2005). Na realizácii výstavy sa autorsky podieľali umelci a autorovi blízki priatelia Dalibor Bača, František Demeter, Tomáš Džadoň, Jana Kapelová, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová a Martin Piaček.


LITERATÚRA

KOLOMAN KERTÉSZ BAGALA za organizáciu a vyhlasovanie súťaže Poviedka 2018

Koloman Kertész Bagala je vydavateľom orientujúcim sa prevažne na slovenských autorov. Vo svojom vydavateľstve KK Bagala od roku 1991 vydal vyše 500 kníh. Jeho odlišnosť od typických vydavateľov spočíva nielen v zápale, ktorý do práce vkladá, ale najmä v osobnom presvedčení, že Slovensko disponuje autormi so skutočnou tvorivou silou. Súťaže Poviedka sa v priemere na jednom ročníku zúčastní približne 500 autorov, ocenených je desať; okrem prvých troch miest sa udeľuje ďalších sedem prémiových cien.

Víťazné práce sú publikované v zborníkoch Poviedka, laureát má navyše možnosť publikovať vlastnú knihu. V literárnej súťaži sa zviditeľnili až 8 laureáti CNTB v kategórii literatúra, z toho 6 ešte pred debutom ako neznámi autori. Patria medzi nich: Peter Pavlac Michal Hvorecký, Jiří Balla, Pavol Rankov, Monika Kompaníková, Zuska Kepplov, Ivana Dobrakovová, Zuzana Šmatláková.


LAUREÁTI ŠPECIÁLNEJ CENY MLADÝ TVORCA

AUDIOVIZUÁLNA TVORBA, FILM, TV A ROZHLAS

BARBORA BEREZŇÁKOVÁ za réžiu, krátky dokumentárny film Spýtaj sa vašich 68

Projekt Spýtaj sa vašich je unikátnym živým pamätníkom k udalostiam 21. augusta 1968 – vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Formou filmového dokumentu, online portálu, symbolickej premiéry na Kamennom námestí v noci z 20. na 21. augusta 2018 a diskusií spojených s premietaniami v kinách a na školách po celom Slovensku vytrháva historické udalosti z učebníc dejepisu a podnecuje medzigeneračný dialóg.

Film je pútavou „oral history“ – mozaikou emocionálne ladených výpovedí obyčajných ľudí s fotogenickými dokrútkami, dynamická vizuálna ukážka premýšľania o dobe, pohľadnica z roku 1968 so všetkým, čo sa nás týka. Základnou myšlienkou projektu je vyrovnanie sa s minulosťou našej krajiny cez jej aktívne pripomínanie a verejnú diskusiu. Divákov filmu, ale aj nezainteresované publikum nabáda, aby sa zapojili – aby sa ľudia pýtali svojich blízkych na to, čo si pamätajú z augusta 1968, a o svoje zážitky sa navzájom delili – či už cez webovú stránku projektu, alebo osobne. https://spytajsavasich.sk/89


DIVADLO

MONIKA POTOKÁROVÁ IN MEMORIAM za herecký výkon, postava A. Ľ. Rachmanovovej v inscenácii Ruské denníky, Činohra SND

Osudy mladého, po vzdelaní túžiaceho dievčaťa z kultúrnej rodiny počas revolúcie a občianskej vojny v Rusku zaznamenávajú denníky Ale Rachmanovovej. Sú nesmierne silným, autentickým a sugestívnym rozprávaním o dobe, ktorá sa vymkla z kĺbov, rozprávaním desivým, no zároveň i hlbokým, odkrývajúcim najtemnejšie zákutia ľudskej duše.

Dramatizáciu ich knižného vydania inscenoval na javisku Činohry SND režisér Roman Polák. Dôraz kladie na herectvo a situácie, v ktorých najviac akcentuje premeny nielen histórie krajiny, politické zmeny, striedanie režimov, krutú revolúciu plnú vrážd, pomstychtivosti, desu, primitívnych riešení nevzdelancov, smrti, krvi, šialenstiev, ale predovšetkým premenu v správaní jednotlivca. Aľu – Alexandru Ľvovnu Rachmanovovú, píšucu a prežívajúcu svoje denníky – predstavuje mimoriadne talentovaná Monika Potokárová, ktorá prejde v inscenácii prerodom od naivného dievčaťa až po zrelú ženu, ktorá sa musí obávať o svoj život aj o životy blízkych.


DIZAJN

MICHAL TORNYAI, MARTIN LIPTÁK, ANDREJ SARVAŠ, MIROSLAV BEŇÁK, DANIELA OLEJNÍKOVÁ za autorstvo, publikácia Čierne diery (vyd. Čierne diery)

Projekt Čierne diery mapuje zabudnuté priemyselné pamiatky na Slovensku s cieľom nadchnúť ľudí pre históriu starých tovární, baní a stratených sídel. Okrem textov a fotografií vytvárajú jeho autori aj umelecké grafiky na risografickej tlačiarni Risomat, a to v spolupráci s desiatkami slovenských výtvarníkov a dizajnérov.

Publikácia je 400-stranovou cestou naprieč Slovenskom. V článkoch a rozhovoroch, ktoré ju tvoria, sa spomína približne 100 historických lokalít, nie je však encyklopédiou – neobsahuje čísla strán ani register. Členovia rovnomenného združenia si knihu vydali sami. Je vytlačená farbami 4 Pantone a ich kombináciou (modrou, ružovou, žltou a tyrkysovou), bez použitia čiernej farby. Aj vďaka žiarivej palete vynikajú ilustrácie Daniely Olejníkovej. Fotografie majú retro nádych vizuality starých časopisov. Grafický dizajnér Michal Tornyai vysádzal knihu svojským a nápaditým spôsobom.


HUDBA

ČAVALENKY (RUDO DANIHEL) za autorstvo, EP album Chlapci na ulici (vyd. Čavalenky)

Raper Rudo Danihel z česko-slovenského pohraničia, známy ako Čavalenky je zjav, ktorému veríte každé slovo. Spolovice rómsky umelec rapuje po záhorácky, pričom vo svojich textoch hovorí o problémoch rómskych komunít na západnom Slovensku, o nástrahách pouličného života, o exekúciách, hazarde, ale aj o tom, ako spolu v malom meste pred rokmi bojovali Rómovia a neonacisti. Nemusí sa na nič hrať, všetko je položené na reálnych základoch, ktorým nechýba originálny prejav, skvelý flow a výborné podklady.

Na EP albume je 7 skladieb s mimoriadne autentickými textami, ktoré mu v krátkom čase priniesli uznanie známych raperov a viacerých českých (A2, Rádio Wave) i domácich (.týždeň, Denník N, SME) médií.


VÝTVARNÉ UMENIE

ANDRÁS CSÉFALVAY za autorskú výstavu A Case of Pluto, Karlín Studios, Praha

Výstava hovorí o problematike bývalej planéty a jej „diskriminácie“ v rámci vedeckej komunity. Autor s humorom, nadhľadom a zároveň zaujato nahliada do fungovania vedy a procesov vytvárania vedeckých kategórií. Poeticky skúma stále aktuálne „zabitie“ Pluta.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že vyradenie Pluta ako planéty je otázkou dohody vedcov a vedeckej klasifikácie. Tvorba faktov pre užitočné nakladanie so svetom sa mi javí ako úprimnejšia, než odkrývanie ‚pravdivých‘ vzťahov, ako rozširuje populárna veda. Vzniká však otázka monopolu a dominantného výkladu sveta, na ktorého okraji vynechaná majorita konšpiruje vlastnú ‚pravdu‘. Keďže dôvera sa dá získať aj poukazovaním na vlastné nedostatky, navrhujem Medzinárodnej astronomickej únii, aby prijala Pluto späť do kategórie planét.“


LITERATÚRA

KATARÍNA VARGOVÁ A KOLEKTÍV za koncept, celoročný literárny projekt Medziriadky

Medziriadky sú literárny projekt zameraný na mladú literatúru, jej rozvoj a profesionalizáciu v slovenskom umeleckom prostredí. Jeho hlavnou časťou je literárna súťaž spojená s týždňovým literárnym sústredením, na ktorom porotou vybraní najlepší účastníci intenzívne rozoberajú svoje prozaické, básnické a dramatické texty s lektormi, zúčastňujú sa širokej škály workshopov, prednášok, diskusií s hosťami, premietaní, divadelných predstavení, koncertov a ďalších aktivít.

Medziriadky vznikli v roku 2010, pričom odvtedy sú realizované každoročne. Za ten čas sa stal z malého sústredenia celoročný projekt, ktorý si vybudoval svoje stabilné miesto na mape slovenskej literatúry. K súťaži a sústredeniu pribudli pravidelné autorské čítania – tie sa uskutočňujú každý mesiac v Bratislave a ďalších mestách Slovenska a predstavuje sa na nich vždy jeden etablovaný autor alebo autorka spolu s jedným finalistom alebo finalistkou aktuálneho ročníka súťaže.


ŠATY PRE MÚZU

Od roku 2010 Nadácia Tatra banky oceňuje aj prácu mladých módnych tvorcov, ktorí majú príležitosť vytvoriť šaty pre múzu večera Adelu Vinczeovú. Po Márii Štranekovej (2010), Marcelovi Holubcovi (2011), Martinovi Hrčovi (2012), Maji Božović (2013), Borisovi Hanečkovi (2014), Andrei Pojezdálovej (2015), Lenke Sršňovej (2016), Michaele Ľuptákovej (2017) a Lukášovi Krnáčovi (2018) pripraví unikátne šaty pre múzu večera Adelu Vinczeovú návrhár Pavol Dendis.

PAVOL DENDIS je absolventom ateliéru odevného dizajnu na VŠVU v Bratislave. Jeho tvorba nesie prvky minimalizmu a symbolizmu, nostalgie s dôrazom na remeslo a základný kontrast čiernej a bielej, ako aj kontrast materiálov. Prezentuje najmä pánske kolekcie, no postupne sa jeho modely dostávajú aj do dámskeho šatníka.

„Základným momentom procesu tvorby šiat pre Adelu bolo pre mňa vytvorenie modelu, ktorý bude spájať prvky mužského odevu so ženským, inšpirácia presýpacími hodinami, emancipovanosť a rafinovanosť čiernej farby. Vizuálne ťažisko šiat som umiestnil do pása použitím reťaze, ktorá pôsobí ako šperk a zároveň tvorí siluetu presýpacích hodín. Čierna farba je pre moju tvorbu dominantná, takže otázka farebnosti bola zodpovedaná hneď na začiatku,“ priblížil proces tvorby šiat dizajnér.

Záznam z odovzdávania 2019

Nominácie 2019

Poznáme mená nominovaných umelcov na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2019

Odborná porota už zverejnila mená nominovaných umelcov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2019. Slávnostné vyhlásenie laureátov tohto prestížneho ocenenia sa uskutoční v piatok 29. novembra 2019 v novej budove Slovenského národného divadla.

AUDIOVIZUÁLNA TVORBA

 • Marek Kuboš – réžia dokumentu Posledný autoportrét
 • Víťo Staviarsky, Richard Staviarsky – scenár a réžia komédie Loli paradička
 • Juro Šlauka – réžia filmu Punk je hned!

DIVADLO

 • Božidara Turzonovová – herecký výkon, postava Máše v inscenácii Ruské denníky, Činohra SND
 • Alexander Bárta – herecký výkon, postava kurátora Fabricea v inscenácii Štvorec, Činohra SND
 • Jozef Vlk – réžia a koncept predstavenia JÓB, záverečná časť TRILOGY (WOW!, Únos Európy, Jób), Debris Company

DIZAJN

 • Pavel Choma, Martin Kubina – architektúra výstavy Nebáť sa moderny! 90. výročie založenia Školy umeleckých remesiel v Bratislave, SNM – Historické múzeum, Bratislavský hrad
 • Pavel Choma a kolektív – koncepcia stánku Bratislavy na knižnom veľtrhu Salon du Livre 2019, Paríž
 • Michaela Bednárová, Puojd – dizajn textilných doplnkov pre International Visegrad Fund

HUDBA

 • Janoska Ensemble – album Revolution (vyd. Universal Music)
 • Miki Skuta – interpretačný výkon, klavírny koncert Miki Skuta hrá M. Ravela, 8. koncert sezóny Symf. orchestra Slov. rozhlasu
 • Cluster ensemble (Ivan Šiller, Fero Király, Petra Fornayová) – koncept, réžia a interpretačný výkon, audiovizuálne performance Patterns (hudobné kompozície skladateľa S. Reicha), Stanica Žilina-Záriečie, A4 – priestor súčasnej kultúry, festival Opera Nova 2019, Národní divadlo, Praha

LITERATÚRA

 • Koloman Kertész Bagala – organizácia a vyhlasovanie súťaže Poviedka 2018
 • Marek Vadas – poviedkový román Zlá štvrť (vyd. KK Bagala)
 • Tomáš Forró – reportážna kniha Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna (vyd. N Press)

VÝTVARNÉ UMENIE

 • Alexandra Kusá – autorstvo publikácie Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 (vyd. SNG)
 • Juliana Mrvová – autorská výstava Sen o krajine – Cesta do stredu seba, Dom umenia, Bratislava
 • Mira Keratová – kurátorstvo kolektívnej výstavy UNITED WE STAND/DIVIDED WE FALL – Michal Moravčík, Stredoslovenská galéria, BB a Nová synagóga, Žilina
Členovia poroty 2019

ZÁSTUPCA VYHLASOVATEĽA

 • Igor VIDA
  PREDSEDA SPRÁVNEJ RADY NADÁCIE TATRA BANKY, PREDSEDA POROTY

ZÁSTUPCA KOORDINÁTORA NOMINAČNÉHO PROCESU

 • Andrea SKOČEKOVÁ
  MANAGING DIRECTOR, BRAND ADVERTISING

ZÁSTUPCA ORGANIZÁTORA

 • Matej DRLIČKA
  DIRECTOR, VIVA EVENTS

POROTCOVIA

AUDIOVIZUÁLNA TVORBA, FILM, TV A ROZHLAS

 • Eva BORUŠOVIČOVÁ
 • Wanda ADAMÍK HRYCOVÁ

 

DIVADLO

 • Táňa PAUHOFOVÁ
 • Sláva DAUBNEROVÁ

 

HUDBA

 • Peter MICHALICA
 • Michal NOVINSKI

 

LITERATÚRA

 • Viliam KLIMÁČEK
 • Miroslava VALLOVÁ

 

VÝTVARNÉ UMENIE

 • Jana GERŽOVÁ
 • Erik ŠILLE

 

DIZAJN

 • crafting plastics! studio
 • Pavol BÁLIK

 

Štatút 2019

Štatút na rok 2019

 

Preambula

Cena Nadácie Tatra banky za umenie je udeľovaná s cieľom oceniť talent, nadšenie a prácu slovenských umelcov a podporiť rozvoj umenia v jeho najrôznejších podobách nielen morálne, ale aj finančne.

Ocenením chce Nadácia Tatra banky motivovať umelcov i mladých tvorcov na ďalšiu tvorbu a dať impulz na vznik nových projektov vo všetkých umeleckých žánroch.

Zámerom Nadácie Tatra banky je prispievať k neustálemu zlepšovaniu slovenskej umeleckej tvorby, a to nielen prostredníctvom oceňovania etablovaných umelcov, ale aj objavovaním a podporovaním mladých talentov.

 

1. Definície

CNTBU – sa rozumie Cena Nadácie Tatra banky za umenie,

dielo – sa rozumie dielo v zmysle zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon,

Galavečer udeľovania CNTBU – sa rozumie slávnostné udeľovanie CNTBU dňa 29. 11. 2019,

Laureát – sa rozumie víťaz CNTBU,

Nominácia – sa rozumie zaradenie umelca na finálny zoznam troch umelcov, z ktorých Porota hlasovaním zvolí Laureáta,

Nominovaný – sa rozumie umelec, ktorý bol zaradený medzi troch umelcov, z ktorých Porota hlasovaním zvolí Laureáta,

Vyhlasovateľ – sa rozumie Nadácia Tatra banky, založená dňa 7. 12. 2004, zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 20. 12. 2004, ktorej zakladateľom je Tatra banka, a. s., so sídlom Hodžovo námestie 3, 811 06 Bratislava 1, IČO: 00 686 930, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., odd. Sa, vložka č. 71/B,

Organizátor – sa rozumie sa rozumie agentúra VIVA EVENTS s.r.o., so sídlom Kľukatá 41, 821 05 Bratislava, IČO: 51 154 765, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 124036/B,

Koordinátor nominačného procesu – sa rozumie agentúra BRAND ADVERTISING, s. r. o., so sídlom Moskovská 15, 811 08 Bratislava, IČO: 35 700 858, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, odd. Sro, vložka č. 11955/B,

skupina – sa rozumie pre súťažnú kategóriu Hudba zoskupenie, ktoré má viac ako jednu osobu,

tím – sa rozumie zoskupenie pre všetky súťažné kategórie okrem súťažnej kategórie Hudba, ktoré má viac ako jednu osobu,

Umelec – sa rozumie autor, interpret, skupina a/alebo tím,

Garanti – sa rozumejú dvaja členovia Poroty, ktorí zastupujú v Porote jednu kategóriu,

Long list – sa rozumie zoznam všetkých odporúčaní členov Akadémie pre Hlavnú cenu a špeciálnu cenu Mladý tvorca v každej zo šiestich oceňovaných kategórií,

Short list – sa rozumie zoznam odporúčaní na nominácie, určený Porote,

Nominačné obdobie – sa rozumie obdobie od 1. júla 2018 do 30. júna 2019,

predseda Poroty – sa rozumie zástupca Vyhlasovateľa v Porote.

 

2. Kategórie a ceny

2.1.  Vyhlasovateľ určuje štatút CNTBU, jednotlivé súťažné kategórie a postup výberu Laureátov v jednotlivých súťažných kategóriách.

2.2.  Udeľovanie CNTBU je pripravované v spolupráci s Koordinátorom, ktorý:
– koordinuje výber Nominovaných a Laureátov a vyhlásenie výsledkov,
– dbá na transparentný priebeh nominačného procesu,
– koordinuje prácu Akadémie a Poroty,

2.3.  Organizátor zabezpečuje Galavečer udeľovania CNTBU, spojený so slávnostným zverejnením víťazov CNTBU.

2.4.  Ocenenia CNTBU budú udeľované v kategóriách:
1. Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas,
2. Divadlo,
3. Hudba,
4. Literatúra,
5. Výtvarné umenie,
6. Dizajn.

2.5.  V kategóriách sú zahrnuté:

2.5.1. Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas: film (hraný, dokumentárny, animovaný), dramatické, zábavné a publicistické formáty, audiovizuálne dielo, videoklipy, fiction alebo non-fiction, rozhlasová tvorba a iné relevantné počiny v tejto oblasti. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.5.2.  Divadlo: opera, činohra, balet, tanec, muzikál. Môže zahŕňať interpretačný výkon, réžiu, dramaturgiu, scénografiu, kostýmy a iné relevantné počiny v oblasti divadla. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.5.3.  Hudba: operná, vážna, alternatívna a populárna. Môže zahŕňať interpretačný výkon, kompozíciu hudobného diela, inovatívny prínos pre aktuálnu scénu slovenskej hudby a iné relevantné počiny v oblasti hudby. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.5.4.  Literatúra: poézia, próza, literatúra faktu a iné relevantné počiny v oblasti literatúry. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.5.5.  Výtvarné umenie: grafika, fotografia, maľba, socha, multimédiá, inštalácie a iné relevantné počiny v oblasti výtvarného umenia. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.5.6.  Dizajn: priemyselný dizajn, produktový dizajn, dizajn úžitkového umenia, ako napr. textil, šperk a iné relevantné počiny v oblasti dizajnu s predpokladom opakovateľnosti. Podmienkou je zverejnenie diela počas Nominačného obdobia.

2.6.  V každej kategórii bude udelená jedna Hlavná cena a jedna špeciálna cena Mladý tvorca.

2.7.  Na ocenenie CNTBU môže byť nominovaný jednotlivec, ale aj viacčlenná skupina alebo tím, ak je tvorivý výkon kolektívnym dielom, alebo ak sa na jeho vytvorení podieľalo viacero osôb.

2.8.  Na udelenie Hlavnej ceny môže byť nominovaný umelec, ktorý k 30. 6. 2019 prekročil 35 rokov veku a je štátnym príslušníkom Slovenskej republiky alebo má slovenskú národnosť, alebo má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

2.9.  Na udelenie špeciálnej ceny Mladý tvorca môže byť nominovaný umelec, ktorý k 30. 6. 2019 dovŕšil 18 rokov veku a k 30. 6. 2019 neprekročil 35 rokov veku a je štátnym príslušníkom Slovenskej republiky alebo má slovenskú národnosť, alebo má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

2.10.  Hlavná cena môže byť udelená Laureátovi kategórie len raz za život. Špeciálna cena Mladý tvorca môže byť udelená Laureátovi kategórie len raz za život. Laureát špeciálnej ceny Mladý tvorca môže neskôr získať Hlavnú cenu.

2.11.  Hlavná cena bude Laureátovi udelená za konkrétne a aktuálne umelecké dielo, ktoré vzniklo alebo bolo realizované v Nominačnom období.

2.12.  Špeciálna cena Mladý tvorca bude Laureátovi udelená za konkrétne a aktuálne umelecké dielo, ktoré vzniklo alebo bolo realizované v nominačnom období.

 

3. Finančné odmeny Laureátov

3.1.  S udelením Hlavnej ceny je spojená finančná odmena vo výške 6 600 EUR, ktorá je určená na podporu ďalšej umeleckej tvorby Laureáta.

3.2.  S udelením špeciálnej ceny Mladý tvorca je spojená finančná odmena vo výške 3 300 EUR, ktorá je určená na podporu ďalšej umeleckej tvorby Laureáta.

3.3.  Odmena je udelená jednotlivcovi, skupine alebo tímu v rovnakej výške. V prípade skupiny alebo tímu sa rozdelí rovnakým dielom medzi členov ocenenej skupiny alebo tímu. V Hlavnej cene sa ako ocenenie v každej kategórii udeľuje jedna Socha múzy. V špeciálnej cene Mladý tvorca sa ako ocenenie v každej kategórii udeľuje jedna plaketa.

4. Akadémia a Porota

4.1.  Členmi Akadémie sú všetci žijúci Laureáti, ktorí získali CNTBU od jej vzniku v roku 1996.

4.2.  Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom je oprávnený raz ročne zorganizovať pre členov Akadémie neformálne stretnutie za účelom diskusie a výmeny informácií o relevantných umeleckých dielach za Nominačné obdobie.

4.3.  Porota je jediným reprezentatívnym a štatutárnym orgánom CNTBU.

4.4.  Porota pozostáva z 13 členov, pričom jeden z členov je zástupca Vyhlasovateľa, ktorý je zároveň predsedom Poroty. Členmi Poroty sú slovenskí umelci, teoretici umenia, vysokoškolskí pedagógovia a odborníci z rôznych umeleckých žánrov. Člen Poroty môže byť súčasne členom Akadémie.

4.5.  Členstvo v Porote prijímajú jej členovia na neurčitý čas. Obsadenie Poroty je možné každoročne obmieňať. Zmenu v obsadení Poroty iniciuje a schvaľuje Vyhlasovateľ.

4.6.  Členmi Poroty pre rok 2018 sú: Eva Borušovičová a Wanda Adamík Hrycová (kategória Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas), Táňa Pauhofová a Sláva Daubnerová (kategória Divadlo), Peter Michalica a Michal Novinski (kategória Hudba), Viliam Klimáček a Monika Kompaníková (kategória Literatúra), Jana Geržová a Erik Šille (kategória Výtvarné umenie), Pavol Bálik a crafting plastics studio! (kategória Dizajn).

4.7.  V prípade, ak sa člen Poroty vzdá funkcie alebo túto funkciu nemôže z objektívnych príčin vykonávať, bude nahradený novým členom podľa rozhodnutia Vyhlasovateľa.

4.8.  Členstvo v Porote je čestná funkcia, ktorá nie je honorovaná.

4.9.  Člen Poroty prijatím členstva dáva súhlas k používaniu jeho mena v materiáloch určených na propagáciu CNTBU.

4.10.  Všetci členovia Poroty majú rovnaké hlasovacie právo. Rovnocenné hlasovacie právo má aj zástupca Vyhlasovateľa, ktorý je zároveň predsedom Poroty. V prípade rovnosti hlasov má však predseda Poroty rozhodovaciu právomoc.

4.11.  Členovia Poroty nenominujú umelcov do Long listu ani nevyberajú umelcov na Short list, a to ani v prípade, ak sú členmi Akadémie.

4.12.  Úlohou Poroty je výber Nominovaných a Laureátov v jednotlivých kategóriách.

4.13.  Zasadnutie Poroty organizuje raz ročne Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom podľa bodu 7.1.

5. Postup zozbierania návrhov na zostavenie Long listu

5.1.  Oprávnenie na predloženie návrhov na Long list a Short list majú len členovia Akadémie.

5.2.  Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom vyzve členov Akadémie prostredníctvom písomnej a elektronickej výzvy na zaslanie návrhov na udelenie Hlavnej ceny a špeciálnej ceny Mladý tvorca v jednotlivých kategóriách.

5.3.  Každý člen Akadémie môže uviesť v každej kategórii maximálne 5 návrhov na udelenie Hlavnej ceny a maximálne 5 návrhov na udelenie špeciálnej ceny Mladý tvorca.

5.4.  Ku každému návrhu je potrebné, aby člen Akadémie uviedol meno Umelca, ktorého navrhuje a konkrétne, za ktoré dielo ho navrhuje na udelenie CNTBU. Musí ísť o dielo, ktoré vzniklo alebo bolo zverejnené v Nominačnom období. Vyhlasovateľ bude akceptovať len návrhy, ktoré budú spĺňať všetky uvedené podmienky.

5.5.  V jednej kategórii môže byť Umelec navrhovaný za rôzne diela. Na short list bude zaradená len nominácia Umelca s najvyšším počtom hlasov.

5.6.  V každej zo 6 kategórií bude členom Akadémie sprístupnený zoznam pozostávajúci z tipov na Nominácie podľa platného Štatútu. Zoznam vytvorí nezávislá skupina odborníkov, ktorí nesmú byť členmi Akadémie ani porotcami. Zoznam slúži na inšpiráciu pre členov Akadémie pri zadávaní tipov na Long list.

5.7.  Návrhy členov Akadémie musia byť zaslané Vyhlasovateľovi písomne, emailom alebo elektronicky vyplnením online formulára na stránke www.nadaciatatrabanky.sk/cntbu, a to najneskôr do dátumu uvedeného vo výzve, zaslanej podľa bodu 5.3. O včasnom doručení návrhu rozhoduje dátum odoslania na poštovú prepravu, dátum prijatia emailovej správy Vyhlasovateľom, dátum odoslania online formulára a/alebo dátum prijatia zásielky kuriérskou službou. V prípade, ak uvedený termín pripadne na deň pracovného pokoja, bude sa za posledný deň uzávierky považovať nasledujúci pracovný deň.

5.8.  Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom zozbiera všetky návrhy členov Akadémie, zaslané v zmysle bodu 5.6. a z návrhov, ktoré spĺňajú všetky podmienky podľa bodu 5.5., vytvorí v každej kategórii Long list Umelcov navrhovaných na udelenie Hlavnej ceny a Long list Umelcov navrhovaných na udelenie špeciálnej ceny Mladý tvorca.

 

6. Postup zozbierania návrhov na zostavenie Short listu

6.1.  Po zostavení Long listu podľa bodu 5.7. vyzve Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom členov Akadémie na zaslanie návrhov na Short list. Výber uskutočňujú členovia Akadémie z Long listu, ktorý im doručí Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom vo forme nominačného formulára (prostredníctvom aktivovania online formulára na www.nadaciatatrabanky.sk/cntbu, resp. na vyžiadanie členom Akadémie v tlačenej forme).

6.2.  Každý člen Akadémie má právo hlasovať, teda vybrať prostredníctvom nominačného formulára podľa bodu 6.1. z Long listu v každej kategórii maximálne troch Umelcov na udelenie Hlavnej ceny a maximálne troch Umelcov na udelenie špeciálnej ceny Mladý tvorca. Pri hlasovaní členovia Akadémie neurčujú poradie Umelcov, za ktorých hlasujú.

6.3.  Členovia Akadémie nie sú oprávnení doplniť nový návrh na nomináciu a v prípade, ak tak urobia, nebude takýto návrh akceptovaný.

6.4.  Nominačné formuláre, vyplnené podľa bodu 6.2., zašlú členovia Akadémie Organizátorovi odoslaním vyplneného online formulára na stránke www.nadaciatatrabanky.sk/cntbu, alebo emailom, písomne či osobne najneskôr do dátumu uvedeného vo výzve Vyhlasovateľa podľa bodu 6.1. O včasnom doručení návrhu rozhoduje dátum odoslania na poštovú prepravu, dátum prijatia emailovej správy Vyhlasovateľom, dátum odoslania online formulára a/alebo dátum prijatia zásielky kuriérskou službou. V prípade, ak uvedený termín pripadne na deň pracovného pokoja, bude sa za posledný deň uzávierky považovať nasledujúci pracovný deň.

6.5.  Z hlasov, udelených podľa bodu 6.2., zostaví Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom pre každú kategóriu Short list Umelcov nominovaných na Hlavnú cenu a Short list Umelcov nominovaných na špeciálnu cenu Mladý tvorca.

6.6.  Short list, zostavený podľa bodu 6.5., bude v každej kategórii pozostávať z troch Nominovaných na udelenie Hlavnej ceny a z troch Nominovaných na udelenie špeciálnej ceny Mladý tvorca, ktorí získali najvyšší počet hlasov, udelených podľa bodu 6.

 

7. Výber Nominovaných a Laureátov

7.1.  Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom zašle členom Poroty pozvánku na zasadnutie podľa bodu 7.4 písomne, emailom, príp. telefonicky, a to minimálne 3 týždne pred termínom zasadnutia. Súčasne s pozvánkou zašle členom Poroty aj podklady, ktoré budú pozostávať zo Short listu a materiálu informujúcom o Nominovaných a ich dielach. Podklady sú určené výhradne pre členov Poroty a slúžia na oboznámenie členov Poroty, aby mali komplexný a ucelený prehľad o každom Nominovanom.

7.2.  V prípade, ak najvyšší počet hlasov udelených členmi Akadémie podľa bodu 6.4, získajú viacerí ako traja umelci v niektorej, príp. vo všetkých kategóriách pre udelenie Hlavnej ceny alebo špeciálnej ceny Mladý tvorca, Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom zašle členom Poroty všetky návrhy na Nominácie, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach. Členovia Poroty na zasadnutí rozhodnú o Laureátoch špeciálnej ceny Mladý tvorca nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných členov Poroty.

7.3.  Návrhy na nominácie predloží Vyhlasovateľ členom Poroty bez určenia poradia. Členovia Poroty následne rozhodnú na zasadnutí o udelení finálnych troch Nominácií nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných členov Poroty.

7.4.  Zasadnutie Poroty je povinný zvolať Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom do 15. októbra 2019.

7.5.  Zasadnutie Poroty je neverejné a o jej priebehu sú členovia povinní zachovávať mlčanlivosť podľa bodu 8.11.

7.6.  Zasadnutie Poroty je uznášaniaschopné, ak sa ho zúčastní nadpolovičná väčšina členov Poroty.

7.7.  Porota na zasadnutí hlasuje v každej kategórii za Laureáta Hlavnej ceny a za Laureáta špeciálnej ceny Mladý tvorca nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných členov. Každý člen Poroty má jeden hlas. V prípade rovnosti hlasov rozhodne o víťazovi predseda Poroty.

7.8.  V prípade špeciálnej ceny Mladý tvorca Porota hlasuje iba za víťaza. Nehlasuje za tri nominácie.

7.9.  V prípade, že sa Nominovaný v niektorej z kategórií zriekne svojej Nominácie, bude sa postupovať podľa nasledovného postupu:

–  Vyhlasovateľ v spolupráci s Koordinátorom osloví Garantov a požiada ich o navrhnutie náhradného Nominovaného,
–  Garanti navrhnú náhradného Nominovaného z Long listu,
–  Návrh s náhradným Nominovaným bude zaslaný členom Poroty na odsúhlasenie (per rollam),
–  Porota schváli náhradného Nominovaného nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov,
–  Náhradný Nominovaný bude zaradený medzi tri finálne Nominácie,
–  Porota (per rollam) opätovne hlasuje aj o Laureátovi v príslušnej kategórii nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov.

7.10.  Všetky osoby, prítomné na hlasovaní Poroty o Laureátoch, sú povinné zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, ktoré sa v tejto súvislosti dozvedeli. Tieto osoby nesmú zverejniť žiadne informácie, na základe ktorých by bolo možné identifikovať Laureátov (najmä mená a priezviská Laureátov, ich diela a pod.). Táto povinnosť zaniká po oficiálnom vyhlásení výsledkov na Galavečere udeľovania CNTBU.

8. Divoká karta

8.1. V prípade nespokojnosti člena Poroty s predloženými Nomináciami v danej kategórii môže tento člen Poroty požiadať Vyhlasovateľa, aby poskytol Porote na nahliadnutie prvých 10 príslušných Nominácií z Long listu, z ktorých je Porota oprávnená udeliť tzv. divokú kartu. V prípade, že niektorý z členov Poroty nie je na zasadnutí prítomný, nie je oprávnený použiť divokú kartu. Porotca je oprávnený udeliť len jednu divokú kartu. O udelení divokej karty rozhodne Porota hlasovaním. V prípade, že za udelenie divokej karty hlasuje nadpolovičná väčšina prítomných členov Poroty, je následne nutné, aby Porota nadpolovičnou väčšinou hlasov rozhodla, ktorá osoba z Nominovaných bude nahradená osobou, ktorej bola udelená divoká karta.

9. Špeciálna cena

9.1. Predseda poroty si vyhradzuje právo navrhnúť zo Short listu jednu Špeciálnu cenu v danom ročníku vo výške 6600 EUR. Návrh na Špeciálnu cenu musí byt odsúhlasený nadpolovičnou väčšinou porotcov prítomných na zasadnutí.

10. Záver

10.1. Tento štatút je platný na rok 2019.

10.2. O prípadných nejasnostiach, výnimkách a prípadoch, ktoré tento štatút neupravuje, je oprávnený rozhodnúť výhradne Vyhlasovateľ.

10.3. Tento štatút bol schválený a nadobúda účinnosť podpismi osôb oprávnených zastupovať Vyhlasovateľa, Koordinátora a Organizátora.

 

Štatút Ceny za umenie na rok 2019 na stiahnutie