p
Partnerstvá z oblasti

umenie

p

Umenie máme v DNA. Preto v Tatra banke a v Nadácii Tatra banky s nadšením v srdci podporujeme umelecké projekty.

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo, jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska, začalo písať svoje dejiny roku 1920. Dnešné Slovenské národné divadlo tvoria tri zložky so stálym profesionálnym umeleckým súborom: Činohra SND, Opera SND a Balet SND. Generálnym partnerom SND je Tatra banka.

Oficiálna stránka Slovenského národného divadla

Slovenská národná galéria

SNG je najvýznamnejšia slovenská zbierkotvorná galerijná inštitúcia. Jej poslaním je zbierať, chrániť a interpretovať umelecké diela v domácom i medzinárodnom priestore. Generálnym partnerom SNG je Tatra banka. Aj vďaka Tatra banke má každý celoročne vstup do SNG zdarma. Potešíme sa každej návšteve tohto mimoriadneho priestoru.

Oficiálna stránka Slovenskej národnej galérie

SND v SNG

Akcia ZET v národnej galérii sa stretáva s divadelnou akciou premeny. Spájanie umení, žánrov, svetov a kontextov je spoločný projekt Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného divadla. Na jednej strane funkčné stretnutie divadla a múzea umenia, na druhej ťažké témy o postavení umelca vstupujúceho do sveta propagandy. Otázky naprieč inštitúciami a umeleckými formami. Séria krátkometrážnych diel je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením.

Viac o projekte SND v SNG sa dozviete tu

SME NÁRODNÉ

SME NÁRODNÉ je pravidelná príloha denníka SME o dianí v Slovenskom národnom divadle, ktorá vychádza vždy posledný štvrtok v mesiaci. SME NÁRODNÉ prináša dvojstanu opery, činohry, baletu, reportáž z Umelecko-dekoračných dielní SND, prechádzku okolo divadla s Milanom Lasicom a ďalšie zaujímavé informácie.

SME NÁRODNÉ je aj podcast, v ktorom sa stretávajú Činohra, Opera i Balet spolu na jednom mieste.
Raz týždenne vychádza podcast prostredníctvom, ktorého sa dozviete správy o tom, čomu všetkému sa ľudia v SND venujú, keď práve nestoja na javisku. Podcasty jednotlivých súborov vám otvoria dvere do zákulisia celkom iným spôsobom.

Oficiálna stránka SME NÁRODNÉ

Time Capsule od Romana Ondaka

Rozhodli sme sa prispieť do zbierky Slovenskej národnej galérie jedinečným dielom Time Capsule od Romana Ondaka. Zakúpené dielo totiž stelesňuje tri svety, na ktorých stojí filozofia Tatra banky aj budúcnosť nás všetkých. Veľkorozmerná inštalácia Time Capsule patrí k reprezentatívnym dielam konceptuálneho umelca Romana Ondaka a bola vystavená aj na jeho samostatnej výstave vo Veľkej Británii, či na 54. medzinárodnom bienále v Benátkach. Už od 17. 12. 2020 si ju budete môcť pozrieť v Schaubmarovom mlyne v Pezinku.

Viac o diele a autorovi sa dozviete na www.umeniejedar.sk

Interaktívna inštalácia Crops od Ašota Haasa

Je nám veľkou cťou, že aj vďaka finančnej podpore Tatra banky vyrástla v areáli rezidenčného projektu SKY PARK by Zaha Hadid v Bratislave interaktívna inštalácia CROPS od Ašota Haasa, jedného z najúspešnejších autorov svojej generácie. 

Viac o diele CROPS a autorovi sa dozviete tu.

Inštalácia Stratené mravce od Martina Mjartana

Podľa Atlasu zraniteľnosti mesta Bratislava je lokalita Blumentál výrazne ohrozená tvorbou tepelných ostrovov. Rozsiahle plochy spevnených komunikácií, striech, odstavených áut v kombinácii s nedostatkom zelene prispievajú k prehrievaniu územia a súčasne zamedzujú životu prírodnej zložky prostredia. Dielo mladého umelca Martina Mjartana Stratené mravce má ambíciu pripomínať tieto témy a upriamiť tak pozornosť verejnosti na význam drobného hmyzu, rôznorodej vegetácie a zelených plôch v urbánnom prostredí. Na problém miznúcej biodiverzity poukázalo občianske združenie Blumentálska partia tvorené inštitúciami a organizáciami, ktoré dobrovoľne pôsobia v oblasti Blumentál. Nadrozmerné mravce bude možné vidieť pred budovou NBS do konca mája a na Námestí Mateja Korvína do konca júla. Ďalšie inštalácie pribudnú na Radlinského ulici a v Steinovom dvore. Inštalácia bola finančne podporená v r. 2020 z mimoriadneho grantového programu na podporu nezávislého bratislavského umenia v spolupráci s BSK.

Inštalácia pred NBS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor fotografií: Sylvia Kostenská

Výstava Ó šaty!

Slovenská národná galéria prijala náš dar vo forme zbierky 10 dizajnových šiat, ktoré majú hodnotu umeleckého diela.
Na exkluzívnej výstave Ó, šaty, ktorá sa uskutočnila v priestoroch Esterházyho paláca (SNG), v čase od 6. 10. 2020 do 10. 1. 2021, tak bolo širokej verejnosti umožnené pozrieť si tvorbu 10 slovenských odevných dizajnérov.
Šaty vznikali v priebehu 10 rokov pri príležitosti odovzdávania Ceny Nadácie Tatra banky za umenie a každé z nich vyjadrujú osobitý štýl ich autora.

Exkluzívna výstava v SNG Ó šaty!

Vysoká škola výtvarných umení

Tatra banka podporuje aj VŠVU. Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave je verejnoprávna a samosprávna inštitúcia, ktorá slobodne uskutočňuje tvorivú, umeleckú, vzdelávaciu, vedeckú, výskumnú, vývojovú a kultúrnu činnosť. Vzdelávacia činnosť na VŠVU vychádza zo súčasného myslenia v oblasti umenia, z vedeckých poznatkov a z technického zázemia pre širokú škálu umeleckých aktivít.

Oficiálna stránka Vysokej školy výtvarných umení

Divadlo Jonáša Záborského Prešov

Divadlo Jonáša Záborského je profesionálne činoherné divadlo v Prešove. Vzniklo v roku 1944 ako Slovenské divadlo v Prešove a odvtedy je jedným z dvoch najväčších divadiel východného Slovenska. V súčasnosti pôsobí v historickej budove a v novej budove, dokopy na troch scénach. Divadla Jonáša Záborského je prvá špecializovaná budova divadla na Slovensku v histórii Československa.

Oficiálna stránka Divadla Jonáša Záborského

Štátne divadlo Košice

História divadelníctva v Košiciach má viac ako šesťstoročnú tradíciu. Súčasná budova divadla bola otvorená v roku 1899 a je adekvátnym reprezentantom veľkej tradície divadelníctva v Košiciach. Je významnou kultúrnou pamiatkou a dôležitou dominantou historického jadra mesta.

Oficiálna stránka Štátneho divadla Košice

Divadlo z Pasáže Banská Bystrica

Divadlo z Pasáže je profesionálne komunitné divadlo. Zároveň je to prvé a momentálne jediné mestské komunitné divadlo, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím na Slovensku, ale aj v strednej a východnej Európe. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť.

Divadlo získalo za svoju činnosť viacero ocenení, napríklad v roku 2009 ocenenie Cena euroobčana roka (ako prvá nezisková organizácia zo Slovenska) od prezidenta Európskeho parlamentu Hansa Gerta Pὄtteringa. V Banskej Bystrici pôsobí od roku 1995 a v roku 2020 oslávi už 25. výročie svojej existencie.

Oficiálna stránka Divadla z Pasáže Banská Bystrica

Divadlo Jána Palárika v Trnave

Divadlo Jána Palárika v Trnave je jediným profesionálnym divadlom v Trnavskom kraji. Svojou umeleckou činnosťou pokrýva kultúrne potreby všetkých vekových kategórií a plní rozličné spoločenské funkcie. Dramaturgia divadla udržiava odkaz slovenskej a svetovej klasiky, avšak prináša aj hodnotnú a provokatívnu súčasnú svetovú tvorbu, často v slovenskej premiére.

Oficiálna stránka Divadla Jána Palárika v Trnave

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene je silnou a uznávanou kultúrnou inštitúciou s bohatou históriou, profesionálnou kvalitou a vysokým umeleckým prínosom. Pôsobí ako najväčšia kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja a je vedené ako repertoárové divadlo orientované na širokú vrstvu publika.

Oficiálna stránka Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Mestské divadlo Žilina

Mestské divadlo Žilina je repertoárové divadlo so stálym umeleckým súborom. V súčasnosti sa jeho dramaturgia orientuje na súčasné texty uvádzané v slovenskej premiére, na nové dramatizácie, nové preklady klasických textov a pôvodnú súčasnú slovenskú drámu.

Oficiálna stránka Mestského divadla Žilina

Slovenské komorné divadlo Martin

Slovenské komorné divadlo v Martine vzniklo roku 1944 ako druhé profesionálne divadlo na Slovensku. Divadlo malo významný vplyv na formovanie divadelníctva na Slovensku. Slovenské komorné divadlo vždy dokázalo zanietiť a inšpirovať mladých tvorcov a bolo tvorivou dielňou súčasného divadla. To potvrdzuje aj hosťovanie martinského divadla na prestížnych medzinárodných festivaloch či ocenenie jeho tvorby.

Oficiálna stránka Slovenského komorného divadla v Martine

 

Divadlo Andreja Bagara Nitra

Dramaturgia Divadla Andreja Bagara v Nitre vychádza v ústrety domácemu aj zahraničnému publiku a zohľadňuje jeho rôznorodosť. Tematická a žánrová pestrosť sa prelína s vysokou náročnosťou i atraktívnosťou javiskového diela. V konkrétnych inscenáciách sa zrkadlí originalita režijných osobností, ich výrazný rukopis, estetický štýl, poetika a svojská interpretácia diel.

Oficiálna stránka Divadla Andreja Bagara v Nitre

Divadlo GUnaGU

Divadlo GUnaGU je profesionálny súbor, ktorý hrá výlučne vlastné autorské hry. Vzniklo v roku 1985 pôvodne ako amatérsky súbor. GUnaGU existuje už 31 sezón, toľko bez prerušenia nevydržalo žiadne alternatívne divadlo na Slovensku. Zámerne nehrá klasikov, ktorých vídať v kamenných divadlách. Výrazným znakom hier „Made in GUnaGU“ je humor – miestami čierny a cool, ktorý najlepšie vystihuje hodnotový a citový zmätok začiatku tretieho tisícročia. Programovo vytvára autorské hry písané priamo „na telo“ hercom.

Oficiálna stránka divadla GUnaGU

Fashion LIVE!

Podujatie Fashion LIVE! vytvára platformu slovenským dizajnérom na odprezentovanie ich tvorby. Prináša 3 prehliadkové dni a až 21 prehliadkových slotov na prezentáciu vyše 25 dizajnérov zo Slovenska, z Česka a z krajín strednej Európy. Podujatie Fashion LIVE! kladie dôraz na edukáciu a šírenie povedomia o, najmä, slovenskom kreatívnom priemysle.

Oficiálna stránka Fashion LIVE!

FRESH FASHION CONTEST

Fashion Fresh Contest je súťaž pre mladých, začínajúcich dizajnérov spadajúca pod podujatie Fashion LIVE! Porota, na základe návrhov rozpracovanej kolekcie vo forme skíc a technických návrhov na súťažnú tému, určí jedného víťaza, ktorý svoju kolekciu reálne zhotoví a odprezentuje samostatnou prehliadkou na podujatí Fashion LIVE!

Víťazkou premiérového ročníku Fashion Fresh Contest sa stala Petra Famlerová, ktorá založila značku pánskeho streetwearového oblečenia FAMALE. Dizajnérka v kolekciách využíva prevažne deadstockové/odpadové látky a charakteristické sú aj úplety a potlače. Oblečenie reflektuje súčasné politické a spoločenské dianie a mieša sa s hudobnými referenciami a kultúrou. Každý kúsok je jedinečný a vyrobený lokálne na Slovensku. Kolekcia dizajnérky bude odprezentovaná 16. októbra 2021 o 17.00 na podujatí Fashion LIVE!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor fotografie Lucia Pešková, model Hugo Choutka

Oficiálna stránka FAMALE.

Best Fashion Graduate

Best Fashion Graduate je koučingový program, ktorý mladému návrhárovi pomáha nasmerovať svoju tvorbu a prináša mu príležitosti rozvíjať sa. Výsledkom je ucelená módna kolekcia s rukopisom autora s možnosťou prezentácie doma aj v zahraničí a aj príležitosť svoje modely predávať. Víťaz absolvuje cyklus módnej sezóny s podporou profesionálov z módnej praxe. Slovak Fashion Council ušije víťazovi program ocenenia na mieru, čo prináša dlhodobý efekt pre budúcu kariéru návrhára.

Oficiálna stránka Best Fashion Graduate

Dni architektúry a dizajnu

DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. Zámerom festivalu DAAD je vytvoriť formát na posilnenie pozitívneho vnímania architektúry a dizajnu na Slovensku.

Oficiálna stránka DAAD

By Design Conference

By Design Conference je výnimočná medzinárodná konferencia o dizajne a biznise konajúca sa v Bratislave. Konferencia privítala už mnoho významných osobností z oblasti dizajnu či marketingu.
Vďaka Nadácii Tatra banky je registrácia na on line ročník 2020 pre všetkých zadarmo.

On line By Design Conference 2020

 

Be2Can

Efektívny filmový vyhľadávač, žatva toho najlepšieho, čo každý rok prinesú 3 najdôležitejšie filmové festivaly v Berlíne, Benátkach a Cannes. Prehliadka Be2Can počas týždňa predstaví približne 12 filmov, o ktorých sa hovorí.

Oficiálna stránka Be2Can

Bratislavské nezávislé umenie

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Nadácia Tatra banky sa spojili, aby dokázali viac. Sumou 300 000 EUR prispejú na podporu kultúry a umenia v Bratislavskom kraji. Samosprávny kraj aj nadácia na tento účel využijú existujúce pravidlá Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS).

Všetky podporené projekty z dotácií Nadácie Tatra banky nájdete nižšie:

NÁZOV ŽIADATELA NÁZOV PROJEKTU PODPRORENÉ SUMOU
A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru A4 – priestor súčasnej kultúry, SEDEMNÁSTY ROK 4,800.00 €
Aliancia Stará Tržnica – občianske združenie Umenie v tržnici 2020 3,500.00 €
Aparát Bratislava Design Week 4,600.00 €
Asociácia Bratislava v pohybe Bratislava v pohybe 5,000.00 €
Ateliér.EM 12.SEM Hommage a Erna Masarovičová 3,500.00 €
Atrakt Art – združenie pre aktuálne umenie a kultúru NEXT 2020: Medzinárodný festival súčasnej hudby 4,000.00 €
debris company / umenie a ľudia! Debris company: Hlad 2,000.00 €
debris company / umenie a ľudia! Aktivity Debris company 2020 2,000.00 €
Ensemble Spectrum Die Stücke der Windrose 1,500.00 €
Film Expanded FREM – REQIUEM ZA HOMO SAPIENS 2,000.00 €
Film Expanded Ozveny MFDF Ji.hlava v Bratislave 3,000.00 €
Forum Absurdum Skener / Plnka: Aktuálne prieniky súčasnej hudby 2,000.00 €
Galéria mladých Výstavná činnosť ART BOOKS COFFEE  2020 2,200.00 €
Gegangere Muž v skafandri (pracovný názov) 1,500.00 €
HLAVA XXII, Združenie pre rozvoj kultúry a integrácie telesne postihnutých Altar „double“  Quintet: We Salute The Night (CD) 1,500.00 €
CHARACTER – Film Development Association Prvá dnes 3,000.00 €
Imaginárium Sklenená izba Bratislava 3,500.00 €
Konvergencie – spoločnosť pre komorné umenie KONVERGENCIE – medz. festival komornej hudby 4,500.00 €
KunstPlay Winterreise / Zimná cesta 1,500.00 €
Literárne informačné centrum René – Anasoft litera gymnazistov 2020 2,500.00 €
literarnyklub.sk – občianske združenie literarnyklub.sk 2020 2,000.00 €
Materina dúška Festivl na 4 sudoch 2020 2,500.00 €
Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – Slovenská sekcia VENI ensemble – koncerty 2020 2,000.00 €
Mestská časť Bratislava – Staré Mesto NOVÁ DOBA II. 1,000.00 €
Miesto M Miesto M – sprievodné aktivity 2020 3,000.00 €
MUSICA AETERNA Musica bratislavensis 3,000.00 €
Nadácia Cvernovka Divadlo a tanec v Novej Cvernovke 4,000.00 €
Nadácia Milana Šimečku [fjúžn] 15 – festival nových menšín 4,800.00 €
Nadácia Slovak Press Photo Výstava: NEZVRATNÝ – Maciek Nabrdalik 2,500.00 €
Nezávislý útvar divadelnej energie ROĽA – vytvorenie a uvedenie inscenácie 3,000.00 €
Nezávislý útvar divadelnej energie SHOWCASE Divadla NUDE : venované ženám 3,000.00 €
Nový Priestor SNY/ Medzi túžbou a smrťou (pracovný názov) 1,000.00 €
OBČIANSKE ZDRUŽENIE BRATISLAVSKÉ ROŽKY – POZSONYI KIFLI POLGÁRI TÁRSULÁS Zoltán Szalay: Rómer, záchranca rozprávok 1,500.00 €
OBČIANSKE ZDRUŽENIE BRATISLAVSKÉ ROŽKY – POZSONYI KIFLI POLGÁRI TÁRSULÁS Exteriérová výstava: Ich bin ein Pressburger 3,000.00 €
Občianske združenie POUR ART Kultúrne leto v Stupave 2,000.00 €
ORGANyBOF Slovenské historické organy 3,000.00 €
OZ Blumentálska partia zaŽi mesto 3,500.00 €
OZ BRAK Jana Beňová – 8 a pol bratislavských ulíc 2,000.00 €
OZ BRAK BRaK – Bratislavský knižný festival 2020 2,000.00 €
permanentne autorsky realizovaná tvorba „Aktivity a reprízy inscenácií združenia per. ART“ 2,000.00 €
Pnutie LUXUS DOM 2020 Nová Senzibilita 3,500.00 €
Príchod Godota Dve reprízy predstavenia Bytie 2 1,300.00 €
QUASARS Cyklus koncertov Quasars Ensemble 1,500.00 €
S.T.O.K.A. Arrokoth 4,000.00 €
S.T.O.K.A. Reprízy Divadla Stoka 3,500.00 €
Slovenská jazzová spoločnosť Nové tváre slovenského jazzu 2020 2,500.00 €
Slovenské centrum dizaju Národná cena za dizajn 2020 4,000.00 €
Spoločnosť Theodora Lotza Bratislava Mozart Festival 2020 3,500.00 €
Stopy snov Uhol pohľadu 2,500.00 €
TICHO a spol. TICHO a spol. – komorné kultúrne centrum 2020 4,800.00 €
Uhol_92 Uhol reprízuje: Romulus V., Zastavení, Apokabaret 2,000.00 €
UM Prúdenie v T3 2020 2,000.00 €
UM T3 (nielen letné) kino 2,000.00 €
Unkulunkulu x/y/z 2,500.00 €
Vlna Burgr/Štrpka: Kam plášť, tam vietor 1,500.00 €