a

Akadémia

a

Laureáti Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

Hlavná cena

1996

  • Jozef Bednárik za réžiu (†)
  • Ondrej Lenárd za mimoriadny tvorivý čin roka
  • Rudolf Sloboda za celoživotné dielo (†)

1997

  • Dušan Hanák za celovečerný film Papierové hlavy
  • Jozef Jankovič za mimoriadny tvorivý čin roka
  • Peter Michalica za interpretačný výkon

1998

  • Ľubica Vargicová za hudobné dielo
  • Vincent Šikula za literatúru (†)
  • prof. Ladislav Vychodil za výtvarné umenie (†)

1999

  • Stanislav Štepka za dramatickú tvorbu
  • Ján Johanides za literatúru (†)
  • prof. Bohdan Warchal za celoživotné dielo (†)

2000

  • prof. Rudolf Fila za výtvarné dielo (†)
  • Jana Kirschner za najlepší debut
  • Milan Rúfus za literatúru (†)

2001

  • Pavel Vilikovský za literatúru
  • Pavol Mikulík za mimoriadny tvorivý čin roka (†)
  • Ester Šimerová-Martinčeková za výtvarné dielo (†)

2002

  • Csongor Kassai za najlepší debut
  • Peter Lipa za hudobné dielo
  • Karol Kállay za výtvarné dielo (†)

2003

  • Elena Kittnarová za celoživotné dielo (†)
  • Ivan Štrpka za mimoriadny tvorivý čin roka
  • Emília Vášáryová za interpretačný výkon

2004

  • Ladislav Chudík za celoživotné dielo (†)
  • Alexandra Grusková za výtvarné umenie
  • Matej Krén za mimoriadny tvorivý čin roka

2005

  • Karol Machata za celoživotné dielo (†)
  • Martin Štrba a Martin Šulík za mimoriadny prínos do slovenskej kinematografie
  • Pavol Barabáš za mimoriadny tvorivý čin roka

2006

  • Juraj Bartoš za interpretačný výkon
  • Viliam Klimáček za literatúru
  • Katarína Knechtová za mimoriadny tvorivý čin roka

2007

  • Vladimír Godár za hudobné dielo
  • Ján Buzássy za literatúru
  • Peter Mikulík za celoživotnú tvorbu a režijný prínos

2008

  • Ondrej Šulaj v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas
  • Robert Roth v kategórii Divadlo
  • Roman Berger v kategórii Hudba
  • Tomáš Janovic v kategórii Literatúra
  • Vladimír Kompánek v kategórii Výtvarné umenie (†)

2009

  • Peter Kerekes v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Ako sa varia dejiny
  • Boris Kudlička v kategórii Divadlo za scénografiu divadelného predstavenia Orfeus a Eurydika
  • Dalibor Jenis v kategórii Hudba za výnimočný umelecký výkon roka
  • Pavol Rankov v kategórii Literatúra za román Stalo sa prvého septembra
  • Dezider Tóth (Monogramista T. D) v kategórii Výtvarné umenie za autorský album Repartitúry

2010

  • Martin Huba v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za herecký výkon vo filmoch Kawasakiho růže a Tri sezóny v pekle
  • Jana Oľhová v kategórii Divadlo za stvárnenie postavy Arsinoé v hre Mizantrop
  • Šina a Daniel Salontay v kategórii Hudba za album Longital: Long Live
  • Ľubomír Feldek v kategórii Literatúra za preklad Shakespearových diel Romeo a Júlia, Othello a Hamlet
  • Daniel Fischer v kategórii Výtvarné umenie za výstavu 8 statočných – vynáranie

2011

  • Juraj Herz v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Habermannov mlyn
  • Marek Leščák v kategórii Audiovizuálna tvorba, film TV a rozhlas za scenár k filmu Cigán
  • Anna Javorková v kategórii Divadlo za stvárnenie postavy Volumnie v divadelnej dráme Coriolanus, činohra SND, Bratislava
  • Martin Burlas v kategórii Hudba za inscenáciu Mobil mŕtveho muža, činohra SND, Bratislava
  • Dušan Dušek v kategórii Literatúra za knihu Holá veta o láske
  • Vladimír Popovič v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Déjà vu, Danubiana Art Museum, Bratislava

2012

  • Zuzana Liová v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu a scenár filmu Dom
  • Rastislav Ballek v kategórii Divadlo za réžiu divadelnej inscenácie Kukura, Divadlo Aréna, Bratislava (†)
  • Michal Kaščák v kategórii Hudba za hudobnú dramaturgiu festivalu Pohoda 2012
  • Vladimír Balla v kategórii Literatúra za knihu V mene otca
  • Rudolf Sikora v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Light Years, The Art Institute of Chicago

2013

  • Zuzana Piussi v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za scenár, réžiu a kameru dokumentárnych filmov Od Fica do Fica a Krehká identita
  • Roman Polák v kategórii Divadlo za réžiu a spoludramatizáciu hry Bratia Karamazovovci
  • Ľubica Malachovská-Čekovská v kategórii Hudba za skomponovanie sóla pre klavír Four Movements
  • Milan Hamada v kategórii Literatúra za knihu Kritické komentáre
  • Jana Želibská v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Zákaz dotyku

2014

  • Katarína Kerekesová v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV za réžiu a scenár k TV seriálu Mimi a Líza pre RTVS
  • Michal Vajdička v kategórii Divadlo za réžiu predstavenia Láskavé bohyne, Činohra SND
  • Juraj Valčuha v kategórii Hudba za dirigovanie koncertu Giuseppe Verdi: Messa da Requiem, Bratislavské hudobné slávnosti
  • Stanislav Rakús v kategórii Literatúra za knihu Fáza uvoľnenia, vydavateľstvo KK Bagala
  • Martin Kollár v kategórii Výtvarné umenie za knihu fotografií Field Trip, vydavateľstvo MACK

2015

  • Jaroslav Vojtek v kategórii Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film za réžiu poviedkového filmu Deti
  • Ondrej Spišák v kategórii Divadlo za réžiu hry Majster a Margaréta, Teatro Tatro, Nitra
  • Ľubomír Longauer v kategórii Dizajn za autorstvo a dizajn publikácie Vyzliekanie z kroja 2
  • Moyzesovo kvarteto v kategórii Hudba za autorstvo a album String Quartets – pri príležitosti 40. výročia založenia súboru
  • Kornel Földvári in memoriam v kategórii Literatúra za autorstvo knihy …až pod čiernu zem (†)
  • Otis Laubert v kategórii Výtvarné umenie za Otis Laubert Museum – vlastné múzeum, Bratislava

2016

  • Peter Bebjak v kategórii Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV fi lm za réžiu fi lmu Čistič
  • Milan Ondrík v kategórii Divadlo za stvárnenie postavy Rácza v inscenácii Rivers of Babylon, Činohra SND, Bratislava
  • Miroslav Cipár v kategórii Dizajn za autorstvo monografi ckej výstavy Univerzálny tvorca, Slovenské múzeum dizajnu
  • Edita Gruberová v kategórii Hudba za interpretačný výkon sólového recitálu na festivale Prague Proms 2016, Obecní dům Praha
  • Ľubor Králik v kategórii Literatúra za autorstvo Stručného etymologického slovníka slovenčiny, vydavateľstvo VEDA
  • Milota Havránková v kategórii Výtvarné umenie za autorstvo diel na výstave Milota, Galerie hlavního města Prahy
    – Dům u Kamenného zvonu

2017

    • Iveta Grófová v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Piata loď
    • Marián Pecko v kategórii Divadlo za réžiu inscenácie Vojna nemá ženskú tvár, SKD, Martin
    • Pavol Bálik v kategórii Dizajn za koncept a grafickú úpravu knihy Italo Calvino – Neviditeľné mestá, vyd. Artforum
    • Daniela Varínska v kategórii Hudba za interpretačný výkon v klavírnom recitáli – – R. Schumann, J. Cikker, L. van Beethoven v rámci Bratislavských hudobných slávností 2016, Malá sála Slovenskej filharmónie
    • Mária Ferenčuhová v kategórii Literatúra za básnickú knihu Imunita
    • Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová v kategórii Výtvarné umenie za koncepciu a kurátorstvo výstavy „sen x skutočnosť / Umenie & propaganda 1939 – 1945“, SNG, Bratislava

2018

  • Patrik Lančarič v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Válek
  • Ján Kožuch v kategórii Divadlo za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear, Slovenské komorné divadlo Martin
  • Maroš Schmidt a kolektív v kategórii Dizajn za autorstvo koncepcie prvej expozície 100 rokov dizajnu/Slovensko 1918 – 2018, Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava
  • Pavol Bršlík v kategórii Hudba za interpretačný výkon v úlohe Jeníka v opere Predaná nevesta, Slovenské národné divadlo, Bratislava
  • Ilona Németh v kategórii Výtvarné umenie za autorskú výstavu Eastern Sugar, Kunsthalle, Bratislava
  • Andrej Bán v kategórii Literatúra za autorstvo reportážnej knihy Slon na Zemplíne, vydavateľstvo Absynt, edícia Prekliati reportéri 2008

2019

  • Juro Šlauka v kategórií Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Punk je hned!
  • Alexander Bárta v kategórií Divadlo za herecký výkon postavy kurátora Fabricea v inscenácii Štvorec, Činohra SND
  • Pavel Choma, Martin Kubina a kolektív v kategórií Dizajn za koncepciu stánku Bratislavy na knižnom veľtrhu Salon du Livre 2019, Paríž
  • Janoska Ensemble v kategórií Hudba za album Revolution (vydavateľstvo Deursche Grammophon/Universal Music)
  • Mira Keratová v kategórií Výtvarné umenie za kurátorstvo kolektívnej výstavy United We Stand/Divided We Fall – Michal Moravčík, Stredoslovenská galéria, BB a Nová synagóga, Žilina
  • Koloman Kertész Bagala v kategórií Literatúra za organizáciu a vyhlasovanie súťaže Poviedka 2018
Cena Mladý tvorca

2008

  • Juraj Lehotský v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas
  • Tatiana Pauhofová v kategórii Divadlo
  • Adriana Kučerová v kategórii Hudba
  • Monika Kompaníková v kategórii Literatúra
  • Dorota Sadovská v kategórii Výtvarné umenie

2009

  • Marko Škop v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za scenár a réžiu dokumentárneho filmu Osadné
  • Ondrej Kovaľ v kategórii Divadlo za titulnú úlohu v hre Amadeus a postavu Stiva v hre Anna Kareninová
  • Stanislav Palúch v kategórii Hudba za bohatú, vysoko kreatívnu koncertnú činnosť v uplynulej sezóne a za spoluprácu na dvojcédé s názvom Šeban-Godár- -Breiner-Kolkovič
  • Peter Pavlac v kategórii Literatúra za napísanie divadelnej hry Červená princezná
  • Lucia Nimcová v kategórii Výtvarné umenie za výnimočnú fotografi ckú tvorbu v uplynulom období

2010

  • Mira Fornay v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu filmu Líštičky
  • Marián Amsler v kategórii Divadlo za réžiu divadelnej inscenácie Plantáž
  • Pavol Bršlík v kategórii Hudba za stvárnenie postavy Tamina v opere Čarovná fl auta
  • Michal Hvorecký v kategórii Literatúra za knihu Dunaj v Amerike
  • Erik Šille v kategórii Výtvarné umenie za výstavu E. S. Wird Hell

2011

  • Tomáš Hulík v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za námet, scenár a réžiu dokumentárneho fi lmu Návrat rysov
  • Milan Ondrík v kategórii Divadlo za stvárnenie postavy Gaius Marcius Coriolanus v divadelnej dráme Coriolanus, činohra SND, Bratislava
  • Dalibor Karvay v kategórii Hudba za otvárací koncert 46. ročníka medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti
  • Ivana Dobrakovová v kategórii Literatúra za knihu Bellevue
  • Lucia Dovičáková v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Márnosť desivá, Krokus Galéria, Bratislava

2012

  • Jakub Kroner v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu, námet a scenár filmu Lóve
  • Daniel Fischer v kategórii Divadlo za stvárnenie postavy Žadov v inscenácii Výnosné miesto, divadlo Lab, Divadelná fakulta VŠMU, Bratislava
  • Vladislav „Slnko“ Šarišský v kategórii Hudba za kompozíciu inscenácie Novocento – Legenda o pianistovi, Divadlo v podpalubí, Bratislava
  • Zuska Kepplová v kategórii Literatúra za knihu Buchty švabachom
  • Tomáš Džadoň v kategórii Výtvarné umenie za výstavu The Race/Preteky, Offenbach, Nemecko

2013

  • Adam Oľha v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za námet, réžiu a kameru filmu Nový život
  • Sláva Daubnerová v kategórii Divadlo za koncept, réžiu a performanciu divadelného sóla Untitled
  • Eva Šušková v kategórii Hudba za spevácky výkon vo vianočnej kolede Infant Holy, Infant Lowly
  • Ján Púček v kategórii Literatúra za knihu Kameň v kameni
  • Štefan Papčo v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Lucy of the Rocks

2014

  • Vladislava Plančíková v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV za scenár, réžiu a animáciu filmu Horná zem, Febiofest
  • Daniel Majling v kategórii Divadlo za dramaturgiu hry Láskavé bohyne, Činohra SND
  • Milan Paľa v kategórii Hudba za autorstvo albumu Slovenské husľové koncerty, vydavateľstvo Hudobný fond
  • Zuzana Šmatláková v kategórii Literatúra za knihu Exit, vydavateľstvo KK Bagala
  • Ivana Šáteková v kategórii Výtvarné umenie za výstavu Mám tridsať a nemám plán, Galéria Dunaj

2015

  • Miroslav Remo v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV za réžiu dokumentárneho filmu Comeback
  • Luboš Kostelný v kategórii Divadlo za herecký výkon pri postave Michala v hre Bál, Činohra SND, Bratislava
  • Martin Mistrík a Viliam Csino v kategórii Dizajn za grafický dizajn knihy CVERNOVKA
  • Roman Patkoló v kategórii Hudba za interpretačný výkon a koncertné turné s Anne Sophie Mutter, Carnegie Hall, New York
  • Peter Balko v kategórii Literatúra za autorstvo románu Vtedy v Lošonci
  • Jaroslav Varga v kategórii Výtvarné umenie za inštaláciu Stratená knižnica, SNM – Múzeum Betliar

2016

  • Michal Baláž v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu hranej časti dokudrámy True Štúr
  • Lukáš Brutovský v kategórii Divadlo za réžiu inscenácie September 2015, Divadlo DPM, premiéra V‑klub, Bratislava
  • Lenka Sršňová v kategórii Dizajn za autorstvo a odevný dizajn fashion kolekcie BonBon 2016, Fashion LIVE 2015
  • Mucha Quartet v kategórii Hudba za interpretačný výkon, album Slovenské spevy Bélu Bartóka (spolupráca s Ivou Bittovou), vydavateľstvo Pavian records
  • Soňa Uriková v kategórii Literatúra za autorstvo debutovej zbierky poviedok Živé ploty, vydavateľstvo KK Bagala
  • Lucia Tallová v kategórii Výtvarné umenie za autorstvo série Before The Beginning After The End, Galéria Alfa, Košice

2017

  • Tereza Nvotová v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu absolventského filmu Špina
  • Marek Geišberg v kategórii Divadlo za herecký výkon – postava Ichareva v inscenácii Hráči, SKD, Martin
  • Vlasta Kubušová, Miroslav Kráľ v kategórii Dizajn za kolaboratívny projekt – Crafting plastics! studio a dizajn okuliarov z bioplastu
  • Skupina Fallgrapp v kategórii Hudba za album V hmle, vyd. Gergaz
  • Alena Sabuchová v kategórii Literatúra za zbierku poviedok Zadné izby, vyd. Amma
  • Juraj Gábor v kategórii Výtvarné umenie za autorstvo inštalácie Vertikálna gradácia, Galerie Kostka, Praha, kurátorka Zuzana Jakalová

2018

  • Martina Buchelová v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas za réžiu krátkeho filmu Magic Moments
  • Barbora Andrešičová v kategórii Divadlo za herecký výkon postavy Emmy v inscenácii Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara, Nitra
  • Ondrej Jób v kategórii Dizajn za Manual – – projekt digitalizácie analógových písiem používaných vo verejnom priestore na Slovensku
  • Katarína Kubošiová (Katarzia) a Jonatán Pastirčák v kategórii Hudba za hudbu, texty piesní a interpretačný výkon v inscenácii Antigona, Slovenské národné Divadlo, Bratislava
  • Mária Švarbová v kategórii Výtvarné umenie za fotografickú publikáciu Swimming Pool, vydavateľstvo New Heroes and Pioneers
  • Marek Adamov a kolektív Truc sphérique – Cena Poroty za koordináciu projektu rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline

2019

  • Barbora Berezňáková v kategórií Audiovizuálna tvorba, film, tv a rozhlas za réžiu, krátky dokumentárny film Spýtaj sa vašich 68
  • Monika Potokárová in memoriam v kategórií Divadlo za herecký výkon, postava A. Ľ. Rachmanovovej v inscenácii Ruské denníky, Činohra SND
  • Michal Tornyai, Marti Lipták, Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák, Daniela Olejníková v kategórií Dizajn za autorstvo, publikácia Čierne diery (vyd. Čierne diery)
  • Čavalenky (Rudo Danihel) v kategórií Hudba za autorstvo, EP album Chlapci na ulici (vyd. Čavalenky)
  • András Cséfalvay v kategórií Výtvarné umenie za autorskú výstavu A Case of Pluto, Karlín Studios, Praha
  • Katarína Vargová a kolektív v kategórií Literatúra za koncept, celoročný literárny projekt Medziriadky